fréébuřtariánství

Na začátku bylo tohle: Začínám druhý týden (9-15.1.2017), který spočívá v omezení konzumace masa. Je možné jen tak ze dne na den omezit maso (ideálně po obžerství v tandemu Vánoce-Silvestr?)  a co to s Vámi udělá? Zejména, když máte plnou lednici masitých pochoutek ze silvestra. Zkontroluji ještě dobu trvanlivosti. Pomalu otáčím zatavené balíčky a začínám slintat. Ano, jinak to nelze říci. Udržím se, nebo bude bílý sex? Myšleno objímání ledničky, nikoliv ledního medvěda, i když mrazy byly kruté.

Podmínky tohoto týdne: maso můžu 2x týdně

Co hledám: pocity omezenosti, radosti atd. a případně zdravotní důsledky

[pullquote]počasí je to, na co nadáváme, ale měli bychom na něj dát při výběru jídla pro daný den[/pullquote]

Tento týden je to vlastně úplně jednoduché. Jíst maso jen dvakrát za týden. A pokud možno omezeně. Ze svého původního experimentu jednoznačně vyplývá, že když už maso, tak kvalitní. Volba prvního dne, který vyberu jako „masový“ je až nepříjemně jednoduchá.

V pondělí byla roštěná z neděle. Úžasná. Křehká. Voňavá. Hovězí z domácího chovu. Maso šťavnaté a bohaté na chuť. Vůbec toho nelituji.

Další na pořadu byla úterní návštěva kantýny. Tam o vegetariány moc nedbají. Nakonec jsem zde skončil i v pátek a v podstatě si nemůžu stěžovat. A co jsem měl? Kulajdu a Lečo, v pátek mrkvové ragů a zeleninu v sýrové omáčce. Nedělám si iluze o propagované bezglutamátové kuchyni. Ale experimentu bylo učiněno zadost. Kulajdu jsem si užil, i když ve vydání místního kuchaře se jedná spíše o zbraň hromadného ničení. Zaprvé ji mám opravdu rád v jakékoli podobě a za druhé je bezmasá.

Co jsem trochu podcenil, byla čočková polévka (s kouskem párku), ale měl jsem na ni chuť, stejně jako na boršč. Poslechl jsem tak své tělo a místo nějaké plnidla jsem doplnil tyto dvě polévky.

Zajímavostí bylo, že při pátrání, jak svůj experiment pojmenovat jsem vlezl na stránky wikipedie, kde jsem se dočetl několik vegetariánských směrů. Bylo to zajímavé. Vlastně jsem se stal na týden lessetariánem. Doufám, že jsem se nespletl, nerad bych nějakému vegetariánskému směru uškodil.

[pullquote]lessetariánství – způsob stravy, kdy se maso konzumuje méně než obvykle[/pullquote]

Základní poznatky z tohoto týdne.

Zkoušel jsem opět jíst vědomě. Co to znamená? Když můžu jíst maso, tak třeba klobásu nebo roštěnou jsem si vychutnával každé sousto. A když byl na řadě bezmasý den, tak jsem si to užíval především jako změnu jídelníčku. Pravda nebo lež? Spíše lež, i když na to myslím, často jídlo nevědomky zblajznu, když se věnuji něčemu jinému, ale pracuji na tom. Ano, pracuji na tom už pár let a stále se to zlepšuje J. Dále jsem měl až neuvěřitelně silnou chuť na sladké. Přisuzuji to výpadku masitých jídel.

Jednoznačně byla potvrzena myšlenka: Jste to, co nejíte. Nepomůže Vám zázračná rostlina odněkud z pralesa. Pomůže Vám Vaše ruka při nákupu potravin. Vznikl tak nejjednodušší průvodce Vaším nákupem.

[pullquote]Pamatujte: Co si nekoupím, nejím.[/pullquote]

Potvrzeno: Mám tak trochu průšvih s dojídáním zbytků. Máme doma lednici, v té lednici kostlivci. A kostlivci jsou s masem. Tak jsem si dal hned v pondělí jednoho kostlivce z lednice a to zmíněnou úžasnou roštěnou.  Nevýhodou je, že už jsem ji měl „včera“, a nedokáži to patřičně ocenit. I to je důvod, proč by člověk měl masem šetřit. Když si vážím toho života, který beru díky zakoupenému masu, raději si někdy dám brambory. Alespoň se o to budu snažit.

Proto se mi zdá, omezení masa (nikoli vynechání) jako krok správným směrem jak do svého těla dostat více vitamínů, minerálů i chuti. Proč? Protože něco jíst musíme. A když vynecháme maso, budeme jíst více zeleniny. O tom, že polotovary a různé „otraviny“ domů nepatří se netřeba rozepisovat.

Hurá, vymyslel jsem si nákupního rádce. Určitě bude jeho praktické dodržování jednou z výzev!

Celkově jsem pocítil velkou vazbu mezi tím, co je v supermarketu, počasím venku a svým tělem. Zatímco supermarkety nabízejí ředkvičky, saláty všeho druhu a jižní ovoce, mému tělu to nedělá dobře. Ideální jsou teď jídla typu bramborák, hutné polévky, fazole atd. Také se mi potvrdilo, že v silných mrazech člověk má jíst maso, v létě a horku si dám raději čerstvý salát. Ale to jistě víte.

Zajímavost: Srovnejte pěstování zeleniny vs. chování zvířat.

Dnes je jednodušší ve velkochovu vykrmit zvíře – potřebujete mládě, krmivo, vodu a elektřinu. Zavřete ho do velkochovu, kde pracovníci procházejí při vstupu dekontaminační komorou. Jste zcela nezávislí na počasí, úrodě atd. Je to tedy jednodušší i na uchování a plánování. Jedete celý rok. Proto se zvířata chovají v nepřijatelných podmínkách a maso je: LEVNÉ! A podívejte se, jak je to snadné.

Dobrá zelenina? Každý rok je to sázka do loterie. Od zimy, která ničí škůdce se přeneseme přes jarní mrazíky, letní sucha a podzimní deště a hniloby. Existují stejně nejedlé výjimky např. hydroponicky pěstovaných salátů, Holandské skleníkové papriky či mrkve bez chuti, nebo rajčata ze Španělska.

Závěr? Omezení masa je v pořádku a budu v něm pokračovat a hodlám se stát buřtfreetariánem (speciální směr pro vynechání uzenin). To abych také někam patřil 🙂

Na týden od 16.1.2017 si nechávám něco lépe měřitelného (hodinu času denně) a rozhodně více intelektuálního. Jste zvědavi? Budu si číst. Hodinu denně. Vím, že to pro někoho nic neznamená, ale dlouho jsem neotevřel knihu a teď k tomu mám více než příležitost.

Novou výzva je: hodina čtení denně co mě zajímá (pohádky na dobrou noc pro naše mrňousky se nepočítá.

Váš

Jarda Z.

 

Kdyby někoho zajímalo, jak se vyvíjí spotřeba potravin, koukněte třeba sem:

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *